נזלת אלרגית

כפי שניתן להבין מהשם של התופעה –נזלת אלרגית הינה נזלת שמקורה בתגובה אלרגית של הגוף ומתרחשת בדרכי הנשימה העליונות. המגע עם האלרגן (הגורם לתופעת האלרגיה) מתבצע כאשר הוא חודר לדרכי  הנשימה, לעומת תופעות אלרגיות אחרות אשר באות לידי ביטוי חיצוני לאחר מגע או בליעה של חומר אלרגני. ברוב המקרים, הנזלת האלרגית נגרמת על ידי חלקיקים קטנטנים ממקור של חרק ממשפחת העכבישיים המכונה קרדית אבק הבית, הפרשות מרוק של בעלי חיים, גרגרי אבקה של פרחים או צמחים שונים הנישאים ברוח וכלל לא ניתן לדעת אודות הימצאותם.

ישנם מקרים של נזלת אלרגית אשר תוקפים את הסובלים מהם לאורך כל ימות השנה ויש כאלה המתעוררים בעיקר בתקופה של חילופי העונות ובאופן משמעותי עם תחילת האביב, עת הפריחה בשיאה ומיליוני גרגרי אבקה של סוגי צמחים שונים נישאים אל על בכל מקום ולא ניתן להתחמק משאיפה שלהם לדרכי הנשימה. כאשר הנזלת האלרגית אכן תוקפת מדי פעם היא נחשבת לנזלת כרונית והיא מלווה גם בגירויים בתעלות הנשימה, באף וביובש בפה.

נזלת אלרגית יכולה להופיע באופן מידי, כלומר תוך שניות ספורות משאיפת האלרגן או כתגובה מושהית לאחר מספר שעות. זו הסיבה שאנשים רבים אשר סובלים מנזלת אלרגית לעיתים לא יודעים האם היא תסמין של תגובה אלרגית בשל חשיפה לאלרגן זה או אחר מפני שעבר פרק זמן ארוך וכבר אי אפשר לשייך את התגובה לאלרגן מסוים שידוע שהסובל אכן בא איתו במגע בשעות שקדמו להופעת הנזלת. במידה ומתעורר חשד שתופעה אלרגית וחוזרת על עצמה מומלץ לבצע בדיקות ולהגיע לאבחנה הנכונה על מנת לדעת האם יש צורך להימנע מקרבה לחומר מסוים על מנת להימנע מתופעת הנזלת האלרגית.

לא תמיד אנשים מחפשים פתרון לתופעה של נזלת אלרגית מפני שהם כלל לא מודעים לכך שייתכן ומדובר בנזלת שמקורה באלרגיה. הם סבורים שמדובר בנזלת תקופתית שתחלוף עם הזמן ולכן לא מקדישים זמן, מחשבה או תשומת לב לבירור מעמיק בנוגע למקור הנזלת. נזלת של הצטננות או וירוס, מופיעה בדרך כלל פעם – פעמיים בשנה ונמשכת כשבוע, במידה והנזלת חוזרת על עצמה מומלץ לבצע בדיקה רפואית על מנת להבין את מקור הנזלת.

 

לקביעת תור 24 שעות ביממה: 053-9956142

או כנסו בלינק דוקתורים