מחלת האסתמה היא מחלת ריאות כרונית של דרכי הנשימה ונקראת בעברית הוא קצרת הסמפונות או גנחת. המילה אסתמה ביוונית פירושה נשימה כבדה ומילים אלה מתארות בדיוק רב את אופי וסגנון הנשימה של חולה האסתמה בעת התקף של קוצר נשימה. בעת ההתקף (וגם מדי פעם באופן שגרתי) עליו להיות מצויד במשאף המכיל מינון מדוד של תרופה המרחיבה את הסמפונות - כלי הנשימה כמו ונטולין או בריקלין, שתאפשר מעבר חופשי של אוויר וחמצן אל הריאות ומהן החוצה. מצבי לחץ או מתח נפשי עלולים לתרום להחמרתו של התקף האסתמה אך הם אינם מהווים גורמים ישירים של המחלה עצמה.

אנשים רבים לא מקשרים בין מחלת אסתמה לבין אלרגיה אך בעצם מדובר בשתי תופעות שיש ביניהן קשר הדוק. ברובם המוחלט של המקרים - התסמינים של האסתמה, בעיקר בצעירים מופעים באדם עם אלרגיה ואט אט התפתחה המחלה הכרונית. התהליכים שקורים בדרכי הנשימה הם: התכווצות של השריר הנמצא בצינורות דרכי הנשימה, הפרשה של ריר  צמיג לחלל הסמפונות והתעבות דופן הסמפונות על ידי תהליך דלקתי. כל אלו גורמים לחסימה של מעבר האוויר החוצה מן הריאות. בעקבות זאת הגוף נכנס למצב של מצוקה פיזית והחולה חש שאינו מסוגל לנשום. במקרים חמורים עלול התקף האסתמה אפילו לגרור איבוד הכרה או מוות.

התסמינים של אסתמה הם שיעול, תחושה של חוסר אוויר, מועקה בחזה, צפצופים בנשימה. התופעות מחמירות במאמץ ולעיתים מפריעות בשינה או גורמות ליקיצה באמצע הלילה עקב קוצר נשימה.

במידה ואדם מתלונן על תופעות כאלו עליו להבדק אצל רופא מומחה לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית (אלרגולוג) שישאל אותו במפורט על התופעות, יבדוק את מצב הריאות ויבצע בירור לאבחון של גורמי אלרגיה וימליץ כיצד להמנע מחשיפה לגורמים המעוררים את האסתמה.

במידה והתופעות של קוצר הנשימה מופיעות לעיתים תכופות לא ניתן להסתפק בטפול מיידי להקלה בלבד על ידי מרחיבי סמפונות ויש לתת טפול תרופתי מונע ולקבל הדרכה איך להתנהג ולהתנהל בעת התקף ואיך למנוע ככל האפשר את הישנות ההתקפים.

לקביעת תור 24 שעות ביממה: 053-9956142

או כנסו בלינק דוקתורים