שיעול כרוני 

 

שיעול מקרי יכול להיות תקין.– הוא עוזר לסלק חומרים זרים והפרשות מדרכי הנשימה ומונע זיהומים. שיעול הנמשך שבועות הוא תוצאה של בעיה רפואית.
שיעול כרוני הוא שיעול הנמשך מעל לשמונה שבועות.

שיעול כרוני יכול לגרום להפרעה בשינה ולתחושה של תשישות. במקרים קשים השיעול מלווה בהקאה, סחרחורת, דכאון ועד לשברים בצלעות. הוא יכול להופיע בצרוף תסמינים נוספים כולל: 
נזלת וסתימת אף 
תחושה של ליחה היורדת בגרון
כחכוח לניקוי הגרון
כאבי גרון
צרידות
קושי בשאיפת אויר
צפצופים וקוצר נשימה
צרבת או טעם חמוץ בפה

מתי לפנות לרופא?


פנה לרופא במקרה ויש לך שיעול מספר שבועות, בעיקר עם ליחה אודם, אם הוא מפריע בשינה או משפיע על עבודתך או על איכות החיים שלך.

 

גורמים עיקריים לשיעול

טפטוף אחר אפי (Postnasal drip) - כאשר יש הפרשה מוגברת מהאף או הסינוסים היא יורדת לגרון ומעוררת את רפלקס השיעול
אסתמה – יכול להופיע לסרוגין בעונות, מופיע אחר דלקת בדרכי נשימה עליונות או מחמיר בחשיפה לאוויר קר, כימיקלים או ריחות של בשמים. קיים מצב של אסתמה המתבטא רק בשיעול (cough-variant asthma).
מחלה של רפלוקס קיבה – ושט (GERD)  במקרה זה חומצת הקיבה זורמת חזרה לוושט ויכולה לעלות לגרון ולגרום לשיעול כרוני.

3 גורמים אלו אחראיים ל 90 אחוז ממקרי השיעול.


גורמים נוספים

זיהומים - השיעול יכול להמשך זמן רב לאחר שאר התסמינים במחלות כמו הצטננות רגילה, שפעת או דלקת ריאות. שעלת יכולה להיות סיבה לשיעול כרוני

תרופות ליתר לחץ דם – תרופות המעכבות את האנזים המהפך (ACE)  הניתנים בהרבה מקרים של יתר לחץ דם ושל אי ספיקת לב, גורמים לשיעול כרוני בחלק מהמקרים.

ברונכיטיס כרונית - דלקת כרונית של דרכי הנשימה (הסמפונות) יכולים לגרום לגודש, קוצר נשימה, צפצופים ושיעול עם ליחה צבעונית. ברונכיטיס כרונית מופיעה בעיקר במעשנים או מעשנים לשעבר.

 

סיבוכים

שיעול ממושך יכול להיות מתיש, יכול להפריע בשינה ולגרום לבעיות מגוונות כולל: כאבי ראש, סחרחורת, הזעה מוגברת, בריחת שתן, כאבי שרירי בית החזה עד שברים בצלעות.

 


לקביעת תור 24 שעות ביממה: 053-9956142

או כנסו בלינק דוקתורים