בדיקות לאבחון שיעול

 

  

בשלב הראשון בביקור במרפאה אשאל אותך מספר שאלות לברור ההיסטוריה הרפואית שלך ואבצע בדיקה גופנית, הדרושה לבירור. בעקבות הממצאים אחליט, על ביצוע בדיקות נוספות. חלק מהבדיקות ניתנות לביצוע במרפאה במהלך הביקור.  במידת הצורך אפנה אותך לבדיקות נחוצות אחרות, שנערכות במכונים/מעבדה.

ברוב המקרים ניתן להתחיל בטפול להקלה על השיעול באופן מיידי.  ובמקביל להפנות לבדיקות הנחוצות.

בהתאם להתרשמות הרפואית נדרש החולה לעבור אחת או יותר מהבדיקות הבאות:

 

בדיקות הדמיה

 

צילום רנטגן: מטרת צילום ה חזה שגרתי הנה לחשוף מחלות ריאות, במידה וקיימות, שעשויות להוות את הגורם לשיעול. צילום רנטגן של הסינוסים יכול למצוא עדויות לדלקת בסינוסים.

צילום CT: צילום CT נעשה על מנת לבדוק האם קיימים בריאות תהליכים העלולים לגרום לשיעול, או לבדוק את מערות האף לקיום כיסים של זיהום הגורמים לשיעול.

 

בדיקת תפקודי ריאה

 

בדיקות נשיפה - ספירומטריה - בדיקות נשיפה הן בדיקות לא פולשניות, שמאפשרות לאבחון אסתמה ומחלות ריאה חסימתיות, במידה וקיימות. הבדיקה מודדת את כמות האוויר שהריאות יכולות להכיל והמהירות בה הנבדק יכול לנשוף החוצה את אותו אוויר.

 

תבחין תגר - במקרים מיוחדים, לשם הוכחת אסתמה סמויה,  יש צורך בביצוע תבחין תגר עם מתאכולין, תכשיר הגורם לגרוי של דרכי הנשימה. במהלך הבדיקה נבחנת נשימת החולה לפני ואחרי חשיפה לתרופה מתאכולין. במקרה ודרכי הנשימה רגישות הן יגיבו למנות קטנות של החומר. רגישות ותגובתיות מוגברת של דרכי הנשימה יכולה להיות סיבה לשיעול, ונקראת אסתמה סמויה או וריאנט השיעול של האסתמה.

 

בדיקות מעבדה

במקרים בהם הליחה היוצאת בשיעול מאופיינת בגוון כהה, יתכן ומדובר במוגלה הנוצרת על ידי חיידקים. במקרה כזה יתכן שאשלח דגימה למעבדה על מנת לבדוק תרבית חיידקים. או שאבצע בדיקת דם לבחון אפשרות של הדבקה בחיידק השעלת. ההחלטה תתקבל בהתאם להתרשמות הרפואית הכוללת.

 

תצפית בדרכי הנשימה

במידה והבדיקות האחרות לא איתרו את הגורם לשיעול, יתכן ואחליט לבצע בדיקה של תצפית בדרכי הנשימה. הבדיקה נעשית על ידי החדרת ברונכוסקופ, צינור דק וגמיש אליו מחוברים מקור אור ומצלמה, שמאפשרים לרופא הריאות להסתכל אל פנים הריאות ודרכי הנשימה. בתהליך זה אפשר גם לקחת ביופסיה –  דוגמית של תאים – מהחלק הפנימי של דרכי הנשימה, כדי לבדוק גורמים נוספים לשיעול

בדיקה נוספת, בעזרת רינוסקופ, מאפשרת לרופא אף אוזן וגרון להסתכל אל תוך האף ודרכי הנשימה העליונות.

 

אבחון סיבות השיעול אצל ילדים

הכלים הנפוצים לאיתור מקור השיעול אצל ילדים הם: צילום חזה, צילום מערות אף, צילום אדנואידים (שקד שלישי) ובדיקת תפקודי הריאה.

לקביעת תור 24 שעות ביממה: 053-9956142

או כנסו בלינק דוקתורים